עריכת צוואות

תוכן עניינים
עו״ד איתי שאנס עריכת צוואות
24/10/2023

שיתוף:

מה זה צוואה?

במהותה, צוואה היא כלי שמאפשר לאדם לקבוע בעודו בחיים ובהיותו צלול, כיצד ולמי יחולקו נכסיו לאחר פטירתו. לרוב, אנשים המגיעים לערוך צוואה יודעים, לכאורה, למי הם רוצים להוריש את נכסיהם ובאיזה היקף. יחד עם זאת – מיומנות וניסיון מאפשרים להציע מגוון מודלים ופתרונות אשר ישרתו את רצון עורך הצוואה באופן מדויק.

מה קורה אם אין צוואה?

במידה ולא נערכה צוואה, תחול ברירת המחדל החוקית ולפיה – במקרים בהם מדובר על זוג עם ילדים, את מחצית מהרכוש יירש בן או בת הזוג שנותר בחיים (בין אם מדובר בזוג נשוי, ובין אם בזוג ידועים בציבור), ואת המחצית השנייה יירשו הילדים בחלקים שווים. מצב זה יכול לגרום לקשיים רבים לדוגמא: מצב בו הילדים מעוניינים למכור את הנכס בו מתגורר בן הזוג שנותר בחיים בניגוד לרצונו, מצב בו יש ילד עם צרכים מיוחדים וזקוק לתמיכה רבה יותר, מצב בו יש ריבוי נכסים או ויכוחים על אופן הניהול שלהם על ידי היורשים ועוד מגוון רחב של מצבים שונים ומפתיעים (שאולי אפילו לא דמיינתם), כולם דוגמאות חיות מהמציאות אגב.

עריכת צוואה ללא עורך דין – אפשר אך מסוכן

על אף שניתן לערוך צוואה ללא עזרת עורך דין, והיא תהיה כשרה לכל דבר ועניין, יש בהתנהלות כזאת סיכון רב ליצירת סכסוכים ואף לביטול הצוואה, לדוגמא:

  • הצוואה נכתבה בנוסח שאינו בהיר, וניתן יהיה לפרשה לאחר מותו של המוריש בכמה אופנים – מה שיוביל למחלוקות בין היורשים ועלול להוביל לכך שרצונכם האמיתי לא יבוא לידי ביטוי בפועל.
  • נוסח הצוואה ברור, אולם למעשה לא תואם את רצונו האמיתי של המוריש כתוצאה מדקויות של ניסוח וצורה.
  • ישנו ספק בקשר לרצונו החופשי או צלילות דעתו של עורך הצוואה בעת עריכתה, ולכן ניתן לערער עליה.
  • לא נשקלו כראוי שיקולים שונים שעלולים להשליך על היורשים ואפילו על יורשים עתידיים.
  • ויתרתם על פתרונות יצירתיים שהיו יכולים להקנות לכם את האפשרות להעניק במהלך חייכם ולא רק לאחר 120.
  • הצוואה לא עולה בקנה אחד עם מסמכים אחרים שערכתם במהלך חייכם (למשל ייפוי כח מתמשך ו/או הסכם ממון) – מה שבהחלט יכול להוביל לסכסוכים רוויי יצרים, שנים של התדיינויות משפטיות, וכמובן – למצב שבו הרצון האמיתי שלכם לא ימומש.

מדובר ברשימה לא ממצה ולמרבה הצער אחרי 120 כבר אין מועד ב' ואי אפשר לתקן את הצוואה. לכן, מומלץ בחום לערוך את הצוואה בצורה מקצועית ועניינית, באמצעות עורך דין צוואות מנוסה שיידע להביא את הרצונות שלכם לידי ביטוי ולמזער, במידה המקסימאלית, מחלוקות עתידיות בין היורשים ואף ביטול של הצוואה.

למה כדאי לעשות צוואה עם עורך דין?

מעבר ליתרונות הגלומים בעובדה שעורך דין מיומן ידע לחשוב אתכם יחד על המון אפשרויות שככל הנראה לא העלתם על דעתכם – פשוט בגלל שיש לו ניסיון רב בתחום, הרי שעורך דין מקצועי ילווה אתכם וישקף את רצונותיכם בצורה הברורה והטובה ביותר על מנת להימנע מהסיכונים המפורטים לעיל.

חוץ מזה, מגוון התנאים והתניות שאפשר לקבוע בצוואה הוא כמעט בלתי מוגבל. תתפלאו לגלות שבאמצעות צוואה שמנוסחת היטב, לא רק שרצונכם ישוריין בצורה המיטבית, אלא גם תוכלו "לשלוט" על חלוקת הנכסים ליורשים גם לאחר 120.

לפרטים נוספים, אל תהססו – צרו קשר או השאירו פרטים ועו"ד שאנס יחזור אליכם בהקדם על מנת להתאים את הפתרון הטוב ביותר עבורכם.

המלצות
לכו על בטוח
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים
WhatsApp
היי, אני זמין לרשותך גם בווטסאפ
דילוג לתוכן