דיירים מוגנים ודמי מפתח

תוכן עניינים
עו״ד איתי שאנס דיירים מוגנים ודמי מפתח
24/10/2023

שיתוף:

מבוא

דיירים מוגנים הם זן הולך ונכחד, עליהם חלה מערכת דינים מיוחדת ושונה. עו"ד מנוסה שבקיא במערכת החוקים החלה על דיירים מוגנים בישראל הוא המפתח להצלחה.

אחרי מלחמת העולם השנייה נוצרה בישראל מצוקת דיור קשה ואיתה גם הצורך בהגנה על ציבור השוכרים כך שלא ימצאו עצמם חסרי אונים מול בעלי הנכסים, וללא קורת גג. מאחר וכיום המצב שונה, דיירות מוגנת היא מעין שריד היסטורי שנותר, והוא הולך והופך נדיר יותר ויותר.

מה זה דייר מוגן ומי הוא?

דיירות מוגנת הינה זכות שכירות מיוחדת, הכפופה למערכת דינים ייחודית – בראשה חוק הגנת הדייר, וכן שורה ארוכה של פסקי דין מעשרות השנים האחרונות, והיא מהווה נושא מורכב ונבדל בדין הישראלי. גם סוג הנכס משפיע על מערכת הדינים החלה עליו (דירה או בית עסק) ועל אופן הטיפול בתיק.

בתמצית, כאשר אדם מחזיק בזכות לדיירות מוגנת לא ניתן לפנות אותו מהנכס, אלא אם יתקיימו עילות פינוי המפורטות בחוק או בפסיקה. מעבר לכך, הוא זכאי לשלם דמי שכירות נמוכים, שאינם משקפים את מחיר השוק. במידה והדייר מעוניין לרכוש את הנכס, הוא רשאי להציע הצעת רכישה על פי תנאי החוק.

חוק הגנת הדייר, מבחין בין שלוש סוגים של דיירים מוגנים:

דייר מוגן מקורי

הם דיירים מוגנים בעלי הזכות המקורית (החתומים ישירות על חוזה השכירות המוגנת) שקיבלו את זכותם לדיירות מוגנת מאת הבעלים (הקיים או הקודם, אם הנכס עבר בעלות).

דייר נגזר

דייר מוגן שאינו הדייר המקורי אך נהנה מזכות דיירות מוגנת מכח הדייר המקורי, מכונה כבעל זכות הנגזרת מן הזכות המקורית. דייר נגזר למעשה "נכנס בנעליו" של הדייר המקורי והוא נהנה מדיירות מוגנת מתוקף זכותו של הדייר המקורי ("סיבוב שני").

דייר נדחה

דייר מוגן שאינו הדייר המקורי ואינו דייר נגזר, אך בכל זאת נהנה מזכות דיירות מוגנת – הייתכן? בהחלט. מדובר על דיירים מוגנים בעלי זכות זכות הנובעת מזכותו של הדייר הנגזר, והם למעשה "נכנסים בנעליו" של הדייר הנגזר ("סיבוב שלישי").

איך זוכים בדיירות מוגנת?

על מנת לזכות בזכות זו כדייר "נגזר" או כדייר "נדחה", המחוקק קבע מספר תנאים מצטברים שחייבים להתקיים – תנאים שפורשו על ידי בתי המשפט במהלך השנים. לכן, קיימת חשיבות רבה להיכרות עם הוראות החוק והפסיקה השונות והמשתנות. למשרדנו היכרות מעמיקה גם עם תחום הדיירות המוגנת (הן כמייצגי בעלי נכסים והן כמייצגי שוכרים).

איך מפנים דייר מוגן שלא מרצונו?

ככל ומתקיימות אחת העילות הקבועות בחוק או בפסיקה לפינוי דייר מוגן, יש להגיש תביעה מתאימה לבית המשפט המוסמך. מה הן אותן עילות והאם הן מתקיימות במקרה שלכם? כמובן שמומלץ להתייעץ עם עורך דין הבקיא בדיני הגנת הדייר על מנת לברר את היתכנות התביעה ואת אופן ניהול התיק בצורה החכמה ביותר שתקדם אתכם לעבר הסעד הנחשק של פינוי הדייר.

שיתוף פעולה בין עורך דין מנוסה ומקצוען לאנשי מקצוע נוספים הוא המפתח להצלחה

למשרדנו ניסיון ייחודי בתיקי הגנת הדייר ואנו משתפים פעולה עם אנשי מקצוע מהשורה הראשונה כגון חוקרים פרטיים ומומחים נוספים הנדרשים לא פעם בתיקים מסוג זה.

מעוניינים לפנות דייר מוגן או שיש לכם כל שאלה אחרת בתחום? אל תהססו, השאירו פרטים או צרו קשר כבר עכשיו על מנת לקבל ייעוץ וייצוג משפטי ברמה אחת מעל כולם.

המלצות
לכו על בטוח
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים
WhatsApp
היי, אני זמין לרשותך גם בווטסאפ
דילוג לתוכן