איחור במסירה מקבלן

תוכן עניינים
איחור במסירה קבלן
09/01/2023

שיתוף:

איחור במסירת דירה מקבלן – איך פועלים נכון כדי למצות זכויות בצורה הטובה ביותר?

בשעה טובה ומוצלחת הרגע המיוחל לקבלת המפתחות לדירה החדשה הגיע, אך מפתחות אין ותירוצים למכביר. "זו חברת החשמל", "העירייה אשמה", "מחכים לטופס 4", "הקורונה", "תאמין לי אני רוצה למסור לך את הדירה, אני משלם כסף על הריביות של הערבויות" ועוד – אלו רק חלק משלל הטענות שתשמעו מפיהם של קבלנים אשר הגיע מועד מסירת הדירה שרכשתם כפי שהוסכם בחוזה, אך הקבלן לא מוסר לכם את הדירה בזמן.

איני טוען באופן קטגורי שקבלנים אשמים או אינם דוברים אמת ואכן יש מקרים בהם הצדק עם הקבלן, אך מניסיוני הרב – בחלק ניכר מהמקרים הדין והצדק עם רוכש הדירה. אז מה עושים? למי פונים ומתי? ממה נמנעים? האם מגיע לכם פיצוי וכמה? על כל זאת ועוד, בשורות הבאות.

ראשית – נבדוק מתי נרכשה הדירה ואילו הוראות חוק חלות עליכם

הבסיס החוקי מכוחו נדרוש מהקבלן פיצויים בגין איחור במסירת הדירה מצוי בחוק המכר (דירות) תשל"ג-1973 (להלן: "חוק המכר").

ראשית נבחן מתי נחתם הסכם המכר (האם בין התאריכים 6.4.2011-6.7.2022, או לאחר מכן?).

שנית נבחן את הוראות ההסכם גופן: מה נכתב בהסכם המכר ביחס לאיחור במסירה? איך הוגדר חוק המכר בהסכם (האם החוק בנוסחו ביום החתימה או בנוסחו על תיקוניו העתידיים) ועוד.

מדובר בבדיקות קריטיות מאחר ובהתאם אליהן נוכל לדעת תחת איזה "משטר פיצויי" אנו מצויים. ולמה הכוונה?

ביום 6.4.2011 נכנס לתוקף תיקון מס' 5 לחוק המכר כאשר בין יתר הוראות התיקון לחוק נכללו הוראות המטילות חובת פיצוי לקבלן כלפי רוכשי דירות קבלן שסובלים מאיחור במסירה (בכפוף להוראות החוק בנוסחו דאז).

ביום 7.7.2022 נכנס לתוקף תיקון מס' 9 לחוק המכר אשר שינה, בין היתר, את אופן חישוב הפיצויים ותקופת ה"גרייס" המוענקת לקבלן, כמו גם היבטים משפטיים נוספים הקשורים באחריות לאיחור ובהשלכות לכך.

לכן בשלב הראשון חשוב לאבחן האם אנו מצויים תחת הוראות תיקון 5 לחוק או תחת הוראות תיקון 9 לחוק, וכן מה הן הוראות הסכם המכר? נזכיר שתאריך החתימה על ההסכם הוא לא בהכרח הקובע שכן יתכן ובגוף הסכם המכר נקבעו הוראות המחילות משטר פיצויי שונה אך אל חשש, עורך דין הבקיא במקרקעין יבצע בדיקות אלו עבורכם.

שנית – נדאג לתעד כל אינטראקציה עם הקבלן מרגע היוודע דבר האיחור

סביר להניח שקרוב למועד מסירת הדירה אתם כבר תדעו, בצורה כזו או אחרת, שאין לקבלן כוונה או יכולת למסור לכם את הדירה בזמן.

מדובר על נקודת זמן קריטית עבורכם, ומדוע?

בנקודה זו על פניו הקבלן לא מצפה שתקבלו ייעוץ משפטי ולכן במקרים רבים קבלנים משתפים את רוכשי הדירות בסיבות האמיתיות (או בחלק מהן) שבעקבותיהן המסירה מתעכבת (למשל – בעיות מימוניות של הקבלן מול גופים ציבוריים לצורך קבלת טופס 4 / עיכוב בלוחות זמנים והסיבות לכך / דרישות רשויות לביצוע פרמטרים מסוימים לצורך קבלת האישורים הנדרשים לאכלוס ועוד).

ככל שתתעדו מידע שהקבלן או מי מטעמו מוסרים לכם בזמן אמת, כך יהיו בידכם (ואף חשוב מכך – בידי עורך הדין שלכם) קלפים טובים וחזקים יותר "לשחק" איתם מול הקבלן כאשר כבר הקבלן יגלה שקיבלתם ייעוץ משפטי ועורך דין מטעמכם כבר מנהל מול הקבלן התנהלות גלויה.

לא אחת קרה שלקוחות שפעלו בהתאם להמלצתי ותיעדו את הקבלן מוסר גרסה אחת בתחילת הדרך, גילו גרסה הפוכה לחלוטין כאשר נודע לקבלן שעורך דין מעורב בתמונה. אותה "סתירה עובדתית" שירתה היטב את לקוחותיי. המלצה חמה שלי – בסוף ובהתחלה, הכל אישי אך אל תתנו לקסם של הקבלן או מי מטעמו להשפיע עליכם בנקודת הזמן הזו.

גם אם מספרים לכם סיפורים משכנעים בנועם ובאדיבות, תחייכו, תקשיבו ותגלו אמפתיה – אבל אל תשכחו לתעד, לתעד ושוב לתעד (בין אם בהקלטת שיחות בכפוף למותר על פי חוק, בין אם בתכתובות מייל וכיו"ב).

שלישית – נפנה במכתב התראה לפני נקיטת הליכים לדרישת תשלום פיצויים

לאחר תקופה של תסכול ואכזבה (ובתקווה גם שהקשבתם לעצתי ואספתם ראיות מתועדות היטב), הגיע רגע האמת – הרגע לפנות בדרישה לקבלן לשלם לכם פיצויים בגין האיחור.

בשלב זה עורך הדין יבצע עבורכם תחשיב מדויק בהתאם ל"משטר הפיצויי" החל עליכם (כפי שהסברתי בפסקה הראשונה), ויפנה לקבלן בדרישת תשלום מנומקת בהתאם לנסיבות המקרה ולהוראות הדין.

לסיכום – אל תסמכו על הקבלן, פנו לעורך דין מרגע היוודע דבר האיחור ותתחילו לתעד

לא מעט קבלנים ישמחו להתל בכם ולהציע לכם פשרות מפתות תמורת חתימה על מסמכי ויתור כאלה ואחרים "בנזיד עדשים" ולכן אני ממליץ לכם שלא לחסוך על עורך דין וכבר מרגע היוודע דבר האיחור, לפנות לקבלת ייעוץ וליווי משפטי מקיף עד לקבלת פיצוי כספי לחשבון הבנק שלכם ולמיצוי זכויותיכם.

לפרטים נוספים וקבלת ייעוץ משפטי מקצועי צרו קשר או השאירו פרטים כעת ונשוב אליכם בהקדם.

המלצות
לכו על בטוח
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים
WhatsApp
היי, אני זמין לרשותך גם בווטסאפ
דילוג לתוכן