ליקויי בניה בדירה מקבלן

תוכן עניינים
ליקוי בניה מקבלן
09/01/2023

שיתוף:

ליקויי בניה בדירה חדשה שנרכשה מקבלן – איך לפעול נכון

רכישת דירה חדשה היא אבן דרך מרגשת בחיים, המהווה השקעה משמעותית במונחים כלכליים ובמונחים אישיים. עם זאת, החלום של בעלות על בית בנוי ללא רבב עלול להתנפץ כאשר ליקויי בנייה מתגלים. מפגמים קלים ועד לבעיות מבניות גדולות, ליקויי בנייה עלולים לגרום לתסכול רב ודאגה. במאמר זה נבחן מהו ליקוי בניה בדירה חדשה שנרכשה מקבלן בישראל, נדון בחשיבות ההבחנה בין העדפות אישיות לליקויים אמיתיים, ננחה למי לפנות כאשר יש חשד לליקויים, ונסביר את הצעדים שיש לנקוט כאשר מתגלה ליקוי בניה.

אז מה הם בכלל ליקויי בנייה?

ליקויי בנייה הם פגמים או ליקויים בתכנון, בחומרים או בביצוע של נכס והם יכולים לנוע בין בעיות קלות כמו פגמים אסתטיים, עובר בליקויי אינסטלציה, רטיבויות וכו' ועד ליקויים מבניים חמורים למשל בשלד המבנה המשפיעים על בטיחות הנכס.

האם כל פרט שאינו לשביעות רצונך מהווה ליקוי בניה?

חשוב להדגיש שלא כל פרט שאינו לשביעות רצונכם מהווה ליקוי בניה. יש להבחין בין העדפות אישיות לבין ליקויי בנייה אמיתיים. בעוד שייתכן שיש לכם העדפות אסתטיות ספציפיות, ליקויי בנייה ייבחנו ככאלה בהתאם לשאלה האם הם לא עומדים בדרישות החוק והפסיקה וכמובן יש לתמוך זאת בחוות דעת מומחה אובייקטיבית, נקודה אליה עוד נגיע בהמשך.

כך למשל, אם אתם לא אוהבים את צבע הקירות או את סוג הריצוף שנבחר על ידי הקבלן, מדובר בעניינים של העדפה אישית ולא בליקויי בנייה. לעומת זאת, אם יש סדקים ביסודות, נזילות אינסטלציה או תקלות במערכת החשמל, סביר יותר שאלו ייחשבו לליקויי בנייה.

למי פונים כשיש חשש ליקויי בנייה?

אם אתם חושדים שבדירה החדשה שלכם יש ליקויי בנייה, השלב הראשון הוא לתעד את הבעיות ולהודיע על כך לקבלן או ליזם האחראי על הבנייה. בישראל, האחריות לליקויי בנייה מוטלת בדרך כלל על הקבלן לתקופה מוגדרת לאחר השלמתה (המפוצלת לתקופות הנקראות תקופת בדק ותקופת אחריות).

כדי לסייע באיתור והערכת ליקויי בנייה, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע, כגון מהנדס בעל מומחיות באיתור ליקויי בנייה. מהנדס מומחה צריך לבצע עבורכם בדיקה יסודית של הנכס, לזהות ליקויים, ולספק לכם דו"ח מפורט שיכול לשמש כראיה בבית משפט בעת הצורך, אם תוגש תביעה.

מה צריך לעשות כאשר מתגלה ליקוי בנייה?

בין אם כבר הזמנתם מהנדס ובין אם ברור לכם שיש סבירות גבוה או וודאית לליקויי בניה בדירתכם החדשה, חשוב לנקוט בצעדים המתאימים כדי להגן על זכויותיכם ולהביא לפתרון יעיל. זה מה שעליכם לעשות:

א. תעדו את הליקוי

צלמו תמונות, סרטונים ורשמו לעצמכם הערות מפורטות של ליקויי הבנייה, כולל מועד הגילוי. תיעוד זה ישמש כראיה בהמשך. אני ממליץ בחום כבר בשלב זה לערב מהנדס מומחה שיתחיל ללוות אתכם בתהליך (תלוי כמובן בחומרת הליקוי).

ב. הודיעו לקבלן ו/או ליזם בכתב

תתארו להם בבירור את הליקויים ובקשו מהם שיתקנו את הליקויים תוך פרק זמן סביר, בהתאם לדחיפות וחומרת הליקוי. שמרו עותק של כל ההתכתבויות האלו וקחו בחשבון שאם תדרשו להגיע לבית משפט – גם ההתכתבויות האלו יצורפו כראיות ויוצגו.

ג. פנו לקבלת ייעוץ משפטי

אם מדובר בליקוי שלא טופל בכלל או לא טופל כמו שצריך, התייעצו עם עורך דין מנוסה הבקיא בתחום. עורך דין איכותי ילווה אתכם בתהליך המשפטי, יסביר לכם את זכויותיכם ויעזור לכם לנווט בכל משא ומתן או פעולה משפטית פוטנציאלית, כל זאת לצד בדיקת הסכם הרכישה והחוקים הרלבנטיים לקביעת היקף האחריות של הקבלן. עורך דין טוב והגון ידע גם מתי להמליץ לכם להתפשר עם הקבלן (במידה ויש עניין מצדו) כשאפשר ולא לגרור אתכם להליכים משפטיים יקרים וארוכים ללא צורך. אם לא ניתן להגיע לפתרון משביע רצון מול הקבלן ללא פניה לערכאות משפטיות, עורך הדין שלך יגיש עבורך תביעה נגד הצדדים האחראים, יסייע באיסוף ראיות ובהכנת התיק שלך וייצג את האינטרסים שלך בבית המשפט בצורה הטובה ביותר למיקסום התוצאות.

שימו לב – לזמן יש חשיבות קריטית כאשר מדובר בליקויי בנייה

ולכן כדאי כי מיד עם היוודע דבר הליקוי או חשד לליקוי תתחילו לתעד, לפנות ולפעול. כמו תחומי משפט אחרים, גם בעניין ליקויי בניה קיימת התיישנות על הגשת תביעות לפי סוג הליקוי, ולכן חיוני לפעול בהקדם.

לסיכום

גילוי ליקויי בנייה בדירה חדשה יכול להיות חוויה מלחיצה. עם זאת, סיווג נכון של פגם כליקוי בנייה, תיעוד מקיף, פנייה לייעוץ מקצועי ופנייה לעורך דין במידת הצורך הן פעולות שיוכלו להגן על זכויותיכם ולסייע לכם למצות אותן במידת הצורך. זכרו, כל מקרה הוא ייחודי, והתייעצות עם עורך דין המתמחה בתחום ליקויי הבנייה תספק לכם את הליווי הטוב ביותר עבורכם.

לפרטים נוספים וקבלת ייעוץ משפטי מקצועי צרו קשר או השאירו פרטים כעת ונשוב אליכם בהקדם.

המלצות
לכו על בטוח
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות השאירו פרטים
WhatsApp
היי, אני זמין לרשותך גם בווטסאפ
דילוג לתוכן